Продавець ⭐MAXY⭐ розвиває свій бізнес на Prom.ua 7 років.
Знак PRO означає, що продавець користується одним з платних пакетів послуг Prom.ua з розширеними функціональними можливостями.
Порівняти можливості діючих пакетів
Bigl.ua — приведет к покупке
Кошик
4712 відгуків
+380687090909 VIBER, TELEGRAM, WHATSAPPАКЦІЇ ТУТ

Зараз у компанії неробочий час. Замовлення та повідомлення будуть оброблені з 09:00 найближчого робочого дня (завтра, 10.10).

Інтернет-магазин "МАКСІ"
Контакти
⭐MAXY⭐Олег
Львів, Україна
+380 (68) 709-09-09
Kyivstar
+380 (99) 709-09-09
Vodafone
+380 (63) 709-09-09
Lifecell
+380637090909+380637090909+380637090909

ВИСОКА ВОЛОГІСТЬ У КВАРТИРІ: ЯК ВИЗНАЧИТИ, ВИЯВИТИ ПРИЧИНУ І ПОЗБУТИСЯ ВІД ВОГКОСТІ

ВИСОКА ВОЛОГІСТЬ У КВАРТИРІ: ЯК ВИЗНАЧИТИ, ВИЯВИТИ ПРИЧИНУ І ПОЗБУТИСЯ ВІД ВОГКОСТІ

З'явиться специфічний запах і цвіль, погіршиться здоров'я, стан ремонту і меблів — такі похмурі наслідки підвищеної вологості в квартирі. Іноді підвищена вологість доставляє такий сильний дискомфорт, що люди готові в будь-який момент виїхати зі своєї квартири.

Але не поспішайте з радикальними заходами. Спробуйте визначити причини вогкості і усунути їх. Як це зробити, розповімо у статті.

Чим небезпечна підвищена вологість у квартирі

На написання цієї статті нас підштовхнула історія однієї нашої співробітниці. У неї була квартира в центрі міста, де вона зробила гарний ремонт. Приблизно через півроку жінка помітила, що вона і малолітня дитина часто хворіють, а на тілі почали з'являтися червоні плями, що лущаться. Намагаючись зрозуміти причину висипу, вона здала алергічний тест, який показав: алерген — чорна цвіль.


Тоді наша співробітниця згадала, що, дійсно, в квартирі відчувається вогкість і є цвіль в деяких місцях, яку вона просто прибирала вологою ганчіркою. В результаті ситуація була сильно запущена. Вона не хотіла витрачати час на боротьбу з вогкістю в квартирі і просто продала її за ціною на порядок нижче ринкової вартості. І це показовий приклад того, як робити не потрібно.

Чорна цвіль на стінах і меблів — результат підвищеної вологості в приміщенні

Тому, якщо ви помітили, що у вас велика вологість у квартирі, починайте приймати заходи негайно. Адже від занадто вологого повітря у приміщенні:

  • передчасно псується навіть якісна меблі;

  • виходять з ладу побутові прилади;

  • псується оздоблення квартири (фарба розтріскується, шпалери покриваються цвіллю і відходять від стін);

  • з'являється неприємний запах вогкості;

  • по кутах стін, меблів розростається пліснява;

  • мешканці частіше хворіють, у них з'являються проблеми з органами дихання і з'являється алергічна реакція (висип, кашель, закладеність носа тощо).

На замітку! В першу чергу від вогкості страждає організм людини, натуральна шкіра, дерево і папір.

Ступінь тяжкості наслідків підвищеної вологості в приміщенні залежить від того, наскільки перевищені допустимі показники і наскільки довго ситуація знаходиться без контролю.

Якою повинна бути вологість у квартирі

Важливо розуміти, а який показник вологості вважається підвищеним. Спиратися лише на особисті відчуття — не зовсім вірно. Так при вологості трохи вище норми і температурі в кімнаті вище +24°С ви можете відчувати себе як у тропіках і думати, що ситуація критична. Або навпаки, температура в кімнаті буде в межах норми, а вологість сильно вище, але ви цього можете не помічати.

Норми температури і відносної вологості — від оптимальної до гранично допустимою — представлені в таблиці на підставі рекомендацій ГОСТ 30494-2011.

Приміщення

Температура повітря, °З

Відносна вологість, %

Вітальня

18-24

40-60

Спальня дорослих

18-24

40-50

Дитяча кімната

18-23

45-60

Кухня

18-26

40-60

Ванна кімната

18-26

40-60

Робочий кабінет

18-26

40-60

На замітку! Оптимальні показники для квартири або будинку в цілому: вологість — 40-60%, температура повітря 20-23 °С.

Норма вологості взимку і влітку

Експериментальні дослідження впливу рівня вологості на організм людини показали, що оптимальні показники залежать і від часу року. Згідно з прийнятим ГОСТу і рекомендацій спеціалістів:

  • взимку (в холодну пору року) нормальною вологістю вважаються показники від 30 до 45%;

  • влітку (у теплий період) нормальна вологість у квартирі — 30-60%.

Якщо вологість у вашій квартирі піднімається вище 60% взимку і вище 65% влітку, то це привід проводити заходи щодо її зниження.

На замітку! У холодну пору вологість повітря нижче, так як холодне повітря гірше утримує водяна пара, ніж теплий.

Для дітей

Дитячий організм ще більш вразливий, ніж дорослий, тому, якщо в будинку є дитина, контролювати вологість просто необхідно.

Норми вологості для дітей:

  • за нормами ДСТУ 30494-2011 — від 30 до 45% в теплу пору року і від 30 до 60% в холодну пору року.

  • за рекомендаціями багатьох лікарів-педіатрів, наприклад, доктора Комаровського — ідеальна вологість для дитини 50-60%. А критичним буде показник вище 70%.

Як визначити вологість повітря в квартирі

Якщо у вас в квартирі підвищена вологість повітря, швидше за все, ви це помітите за такими ознаками:

  • на вікнах утворюється конденсат — «вікна плачуть»;

«Плаче» вікна — один з показників високої вологості в квартирі

  • постіль наче сира;

  • речі в шафах пахнуть цвіллю;

  • речі в кімнаті занадто довго сохнуть;

  • сторінки книг вологі;

  • коли в кімнаті навіть трохи підвищується температура повітря, стає дуже душно;

  • цвіль на меблях і обробці.

Важливо! Визначити рівень вологості в квартирі допоможе спеціальний прилад — безконтактний гігрометр або побутова метеостанція.

Гігрометр показує вологість повітря, іноді температуру та інші важливі показники

Прилад показує відносну вологість повітря в приміщенні. Відносна вологість виражається у відсотках і показує, наскільки далекий пар від насичення. Якщо сказати простіше, пар далекий від насичення (утворення крапель води) — вологість низька, пар близький до насичення — вологість висока.

Цей показник часто плутають з абсолютною вологістю, але вона вказує лише на вмісті води в повітрі по масі. Доведено, що людина цю міру не відчуває, а сприймає вміст вологи в повітрі як ставлення до максимально можливого значення. Тобто для нас важлива саме відносна вологість.

Показник вологості буде у вас завжди на увазі, якщо повісити на стіну годинник з метеостанцією.


Якщо у вас немає гігрометра, а виміряти вологість хочеться терміново, то можна скористатися підручними засобами.

1. Ялинова шишка зі злегка розправленими лусочками покаже, сухий у вас повітря в кімнаті або вологий. Для цього покладіть її далеко опалювальних приладів на ніч. Якщо повітря сухе, то лусочки шишки розкриються, якщо вологий — зімкнуться.

Вологість ялинової шишці — простий народний спосіб, але найнадійніший

2. Налийте в скляний стакан холодної води, залишити на годину в холодильнику. Потім дістаньте склянку і поставте його в кімнаті (знову ж таки, далеко від опалювальних приладів). Із-за перепадів температур на стінках утворюються конденсат. Якщо ці краплі води висохли протягом 15 хвилин, значить повітря в кімнаті сухе. Якщо краплі довго не висихають, а стікають вниз — вологість повітря підвищена. Конденсат не випаровується швидко, але й не стікає вниз — вологість в межах норми.

Вологість в приміщенні висока, якщо конденсат стікає краплями по стінках склянки

Як визначити вологість повітря по точці роси

Точка роси — поняття, яке не можна упускати з виду, говорячи про вологості повітря.

Важливо! Точка роси — це показник температури, при якому пара перетворюється на краплини води. Залежить від температури і вологості повітря.

В приміщенні з сухим повітрям температура повинна сильно знизитися, щоб пар перетворився на конденсат. І навпаки, при високій вологості повітря найменше зниження температури призводить до того, що водяна пара конденсується і утворюються краплі — роса.

Знаючи температуру повітря та відносну вологість в кімнаті, можна легко визначити значення точки роси по таблиці нижче.

Визначити точку роси важливо, щоб не допускати утворення вогкості

Визначення точки роси дозволяє зрозуміти, яке співвідношення температури і вологості повітря призведе до утворення вогкості і цвілі. Наприклад, температура повітря в кімнаті +21°С, а відносна вологість — 70%. Тоді критичної буде точка 15. Якщо на поверхні кімнати температура опуститься до +15°С, то на ній тут же утворюється волога.

Найбільш вразливі місця в квартирі — це вікна і суміжні з вулицею кути. Саме тут найчастіше досягається точка роси, тому про їх утеплення та герметизації необхідно подумати в першу чергу.

Значення точки роси впливає на організм людини. Який показник переноситься добре, а який потребує коригування, дивіться в таблиці.

Таблиця допомагає зрозуміти, до якого показника точки роси варто прагнути

При вологості в приміщенні понад 60% потрібен постійний контроль і заходи щодо її зниження.

Причини підвищеної вологості

Але перед тим як боротися з вологістю в квартирі, важливо зрозуміти, чому вона утворилася. Основні причини:


1. Погана вентиляція. Згідно будівельним нормам вентиляційні канали повинні бути в кожній квартирі. Але на практиці вони часто забиті сміттям, змонтовані неправильно, а іноді і зовсім відсутні.

На фото приклад окремої системи вентиляції для санвузла

2. Неправильне утеплення. У такому разі порушується тепло - і гідроізоляція приміщення. У теплу пору року тут буде занадто жарко, а взимку — холодно. Проблема може бути лише в одній кімнаті, зазвичай — кутовий.

3. Помилки будівельників. Нерідко велика вогкість з'являється після хорошого ремонту в квартирі. Сучасні вікна, ущільнювачі, товстий шар штукатурки, пластик і інша щільна оздоблення забезпечують герметичність, але ускладнюють процес вентиляції. А якщо будівельниками була порушена технологія монтажу, то проблем з вогкістю не уникнути.

4. Порушення теплового балансу. Наявність такої проблеми можна помітити по утворенню постійного конденсату на вікнах, стінах та інших поверхнях. Поняття тісно пов'язане з «точкою роси», про яку ми говорили трохи вище. Добре, якщо точка роси взагалі не потрапляє в межі квартири, а знаходиться ближче до зовнішньої сторони будівлі.

Точка роси безпосередньо залежить від правильності утеплення стін

5. Постійний джерело вологи у квартирі. Це може бути несправна протікає сантехніка або труба опалення, ванна без вентиляції, «плачучі» вікна, часта готування на кухні без витяжки. Додатковими джерелами вважаються кімнатні рослини, акваріум, волога білизна, яке сушать в квартирі.

Протікає сантехніка — найчастіша причина утворення вогкості і цвілі

6. Зовнішні фактори. Сюди віднесемо причини, які складно або неможливо усунути, але можна коригувати їх наслідки. Це стара дах (для останнього поверху) і протікання від сусідів, розташування квартири над підвалом або іншим приміщенням з високою вогкістю, наявність поблизу водойми або місця протікання грунтових вод (для приватного будинку).

Такі патьоки і цвіль ви побачите на стелі, якщо вогкість йде від сусідів зверху або з даху

Часто причина не одна, а відразу декілька, тоді доведеться докласти трохи більше зусиль.

На замітку! У групу ризику потрапляють квартири кутові і розташовані на першому поверсі. А також будинки, побудовані на сирому місці або поблизу водойм.

Перевірте свою квартиру на наявність кожного фактора зі списку вище. Визначивши причину високої вологості, можна приступати до боротьби з нею.

Як просушити будинок від вогкості: зменшуємо вологість

Ви виміряли рівень вологості в квартирі, і він виявився вищим норми. Причину виявили. А що ж далі? Рекомендуємо не тільки усунути осередки вогкості, але провести системну роботу. Для цього вам знадобляться перевірені способи, як позбутися від вологості в квартирі.

Усуньте всі джерела вологи

Для цього:

  • Перевірте всі труби, сантехніка, батареї в квартирі на предмет протікання. При необхідності усуньте їх.

  • Діряві труби, підтоплення підвалу, проблеми з системою витяжки і дахом проблеми, які має вирішити КК або ЖКГ. Зверніться до них із відповідною заявою.

  • Не сушіть білизну в квартирі.

  • Подумайте про можливість позбавитися від акваріума, якщо він у вас є, і зменшити кількість кімнатних рослин.

  • Переконайтеся в герметичності встановлених пластикових вікон і укосів.

Помітити протікання прихованих труб буде складно. Але зазвичай її можна побачити по стелі сусідів знизу. Обов'язково дізнайтеся у них, чи немає на їх стелі патьоків. Такі ж патьоки перевірте на своєму стелі, адже проблема вогкості може виходити від ваших сусідів зверху.
 

Приховані труби зазвичай ховають за гіпсокартон. Це естетично, але незручно у разі протікання

Подумайте про правильному утепленні

Занадто тонка стіна, погано закладені шви і відсутність доброго утеплення тільки посилять проблему. Додайте сюди погане опалення та сезонні коливання температури і вогкості не уникнути.

Якщо утеплення виконано некоректно, і між стіною і шаром утеплювача залишається порожній проміжок, то саме в цьому зазорі і буде утворюватися волога. Рано чи пізно власникам таких квартир доводиться задуматися про те, що робити, якщо в квартирі велика вологість. Тоді вони проводять коректне утеплення, точка роси зміщується на рівень утеплювача, і вогкість з квартири поступово йде.

Правильне утеплення — запорука відсутності вогкості в квартирі

Отже, радикально усунути причину вогкості допоможе:
 

  • утеплення, гідроізоляція та герметизація стін зовні і зсередини;

  • гидроизоляция полов (для первого этажа).

Забезпечте примусову вентиляцію приміщення
Вентиляція може бути засміченою, перекритою побутовими приладами, меблями або оздоблювальними матеріалами. А, можливо, вона просто не справляється з вихідним потоком вологого повітря.
Щоб усунути слабку вентиляцію:

Перевірте існуючу систему на предмет тяги. Постійно очищайте витяжки від забруднень. Також може бути забита шахта у загальній системі, тоді зверніться до КК з проханням прочистити вентиляційний хід.
Обов'язково вмикайте кухонну витяжку під час приготування.


Увімкніть витяжку на кухні, навіть якщо просто кип'ятите чайник
На кожен вентиляційний отвір встановіть зворотній клапан. Продається окремо та в комплекті з вентилятором та гратами.
Встановлення зворотного клапана на витяжку допоможе боротися з високою вологістю
У входи повітропроводу у ванній та кухні встановіть канальні вентилятори. Прилади працюють від мережі та забезпечує примусову вентиляцію повітря. Або вентиляційний настінний клапан. Прилад монтується у стіну з виходом назовні.
Настінний клапан створить примусову вентиляцію повітря
Підтримати циркуляцію вологого та сухого повітря та зменшити скупчення конденсату допоможе і звичайний вентилятор. Цікавий варіант - світильники з вентилятором. Ведуть вони не тільки виконують практичну функцію, але й доповнюють інтер'єр.


Спеціальні прилади
Один із найдієвіших способів позбутися вологості в квартирі — встановити осушувач повітря. Прилад витягує вологу з повітря, виводить її у вигляді конденсату у спеціальну ємність.

Осушувач повітря допомагає знизити вологість повітря у приміщенні
При виборі осушувача у квартиру зверніть увагу на основні параметри:
Продуктивність. Добре, якщо вона дорівнюватиме добутку площі кімнати на коефіцієнт 0,7. Тобто, для кімнати площею 20 м² оптимальним буде осушувач із продуктивністю не менше 14 л/добу.
Рівень шуму. Показник не впливає на результат, але позначається на комфорті домочадців. Осушувачі з рівнем шуму більше 45 Дб можуть викликати подразнення, а іноді й заважати спати.
Повітрообмін. За годину прилад повинен переробити повітря у кімнаті 3-4 рази. Для приміщення 20 м ² варто вибрати осушувач на 150 м 3 /год і більше.
Непогано справляються із осушенням повітря та звичайні кондиціонери з функцією осушення (dry). Якщо температура повітря дозволяє, то частіше користуйтеся обігрівачем або вмикайте опалення, якщо воно індивідуальне.

Інші статті

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner